Jezdecký klub „Osada Lípa“ najdete nedaleko královského města Jevíčka.

Samotný klub je oázou klidu a pohody, kam rádi jdeme relaxovat a užít si krásné přírody a jezdeckého sportu.

U nás se můžete projet na koni, děti na poníkovi, nebo se projet v kočáře a v zimě na saních. Pro členy klubu a návštěvníky osady slouží i prostory stylové koliby.

Kočár a sáně si můžete objednat např. na svatby, nebo na romantickou projížďku nádhernou krajinou.

Historie

Podmětem k velkým hospodářským a spoolečenským změnám v 18. století bylo zrušení nevolnictví 1. 11. 1781. Obyvatelstvo dostalo volnost ve výuce řemeslům, stěhování se do míst s lepší obživou. Vrchnosti hrozil úbytek pracovních sil na poli a v lese. Snažila se tomu předejít rušením panských dvorů a zakládáním vesnic a osad, aby získala trvalý zdroj finančních příjmů z různých poplatků od nových obyvatel. Kníže Alois Lichtenstein z Moravské Třebové zrušil dvůr v Zadním Arnoštově a založil dvě nové osady, Lípu (Langendon) a Mařín.

Lípa se nachází 1 km severně od Zadního Arnoštova na úpatí 573 m vysokého kopce Kühlebergu. Má ulicový tvar z domy téměř proti sobě v horní třetině s kaplí a křížem, celkem 16 domů. Každý osadník dostal 5,75 arů na stavební místo a zahrádku, k tomu 163,93 arů zemědělské půdy k obdělání. Mimo to do nájmu 24,6 arů polnosti a 7,76 arů společných pastvin. Nadmořská výška 440 m. K osadě patřily ještě tři domy v Zadním Arnoštově, stojící na místě zrušeného dvora, přes potok u cesty naproti školní budovy / 17, 18, 19 /.

Obyvatelstvo se zabývalo zemědelstvím, prací v lese, tkalcovstvím. Přiškoleno bylo do Zadního Arnoštova, přifařeno do Jevíčka. Svých 61 zesnulých v letech 1904 - 1946 pochovali u kostelíčka sv. Bartoloměje. Z uvedeného počtu zesnulých bylo 14 novorozenců.

Do dnešních dnů se z celé osady zachovali dva domy. R. 1932 byl založen oheň v dřevěném hospodářském stavení č.p. 2, které měli pronajato Hubert Beck / shořela mu jediná koza a čtyři králici /. František Niederle / ztratil vše /. Majitelka Š. Peichlová / 30 tisíc Kč /. Dům byl znovu postaven. Kříž a kaplička byly postaveny roku 1839. Pískovcový kámen na zhotovení kříže byl dovezen až z německého Bavorska.